Sir Francis Drake Kennel Club, Inc Vallejo, CA 2017-09-17
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1167
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cynthia Hutt
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Brittney Lusk
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa Neely
- Entry: 398
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Bludrift's Bold Lion's Roar, CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cynthia Hutt
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Molly Anne Forsyth
- Breed: Saluki
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa Neely
- Entry: 398
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Burmack's Tap That At Newbeg
Sporting Group
- Judge: Ms. Cecilia Ringstrom
- Entry: 196
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Genessee On Tap, MH
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Friendly Lagotto Adriano
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Richard Berger
- Entry: 165
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Bellisarius JP My Sassy Girl
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Annie Mac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 256
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Jura's Triple Crown In the Money CGC TKN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Covey Run's Deja Vu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Cecilia Ringstrom
- Entry: 131
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Millingford Aphrodite
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Brisline's Baron Basil Of Woodside
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Garry Allan
- Entry: 128
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Swing Time
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
- Breed: Pug
- Name: GCH Sycamore's Nirvana-Winsomes' A League Of His Own
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Cashnross Perky Petunia Pig
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 137
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Suomi's Set Fire To The Rain
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's All I Care About
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 130
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Ava Gardner
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Rosewood's Galileo HIC's
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Mercyme Shake U Groove Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Entry: 3
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.