Greenville Mississippi Kennel Club Jackson, MS 2017-09-15
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 554
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Childers
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Madison Wertz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: ---
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH True Maroon's Ride The Lightening
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Childers
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Kimberly Brant
- Breed: Smooth Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS T-Boldt's To Protect And Serve
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: 78
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Ehrenvogel Witchy Woman
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D & D Hill Countrys Black, Inc
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Superstition Sully's Woodland Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 106
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Ker-Win Oh My Stars Bewitched
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Hildisvin Wurdig Bacardi SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 80
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Southern Star Norse God Odin At Valhalla
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 45
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Wynwoods Reflection Of Buster Rascal
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Felixvilles Traveling Pooch
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Glentom Cafe Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 70
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's I'll Take Manhattan
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: 64
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shilo Die With Your Boots On
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Diamond Ridge Noble Intentions
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 49
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Antebellum's Daddy's Girl
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.