Bryn Mawr Kennel Club Ludwigs Corner, PA 2017-06-18
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 925
Best In Show
- Judge: Esther Joseph
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Esther Joseph
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Drills N Skills
Junior Showmanship
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Angele Cipriotti
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Kirsten Clerico
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Micheal Looby
- Entry: 190
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Fyrethorn Entitlement BN RA AX OAJ NF CGCU
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Athercroft Inquesoemergency
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: 132
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Chesagrey Enigma Variation Ex Libris
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 166
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Snocrest's Lioness On Fire,CA,CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Wintergreen's Autumn Celebration CGC RN CD
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Bullstck's Amazing Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robtert Hutton
- Entry: 71
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Nutmeg's Monarch Of The Lake
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Destineez Guardian Of The Galaxy
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 116
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow High Tech Drills N Skills
- Breed: Havanese
- Name: Shatara's Sterling Image
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Gingerly's High Voltage
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche's Majestic's Princess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Debra Long Gschwender
- Entry: 89
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner, CA,CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Traleigh Tenacity
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Gold Sierra Neptun
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Mackendricks Whats The Skinny At Garnsey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Rick Gschwender
- Entry: 155
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP ubrey's Tails Of Mystery CGC
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Amethyst Gunsmoke
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Briard
- Name: GCH Sandero's Here We Go At Charson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.