Greater Fredericksburg Kennel Club Fredericksburg, VA 2015-01-10
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1469
Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Junior Showmanship
- Judge: Kandace Kostic
- Entry: 19
- Class: Open Intermediate
- Name: Clarisse Guerin Williams
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 225
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Pointer
- Name: GCH Hipoint Here Comes The Sun
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Goldruls Ii's All Greek To M
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 230
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 283
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A Feiner Eros
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Blue Lines Asta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 109
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Commander's Bold Stryker Of Fox Chase
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Rivendell's Tinker Toy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
- Entry: 179
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: ---
- Entry: 2120
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Wassong's Djebel Of Lollipop
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Just Incredible Chanel
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Tripitaka Midas Touch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 165
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Tregaron Rhys Emrys
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 13
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Flaxfields I got A Roughside
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.