Pensacola Dog Fanciers Association, Inc. Pensacola, FL 2015-02-28
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 476
Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
Reserve Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
Junior Showmanship
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 65
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Vizsla
- Name: CH Aldebaran's Robin Goodfellow CA JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 62
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHB Siphra's Wish You Were Here
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Bronze Bubble Gum V. Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 73
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Boxer
- Name: CH Pure Pride N Rion's Witches Brew
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Cadbury's Wanna Go Fast?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 34
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Reignon Lutra Fastest Girl In Town
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Wrightwyn's Power Play NAJ
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Jet Aire's Voyager To The Stars
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Moorgreen-Tujays' Mackenna's Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 142
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Manorhouse Right As Rain
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Dazzles Touch of Midas
- Breed: Silky Terrier
- Name: CH Lamplighter Bendill Tails I Win
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert Hall
- Entry: 50
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik's Who Dunnit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kennedy's bumble Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 57
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Hamilton's Secret Agent Of Bayshore
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Snovali Touchtone Opening Move
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Minikota's Medicine Man
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: Clarimond's Yellow Brick Road CGC IT RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge:
- Entry: 6
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.