Wilmington Kennel Club, Inc. Bear, DE 2024-04-27
Posted by: Amanda Ciaravino
Total Entry: 768
Best In Show
- Judge: Mrs Sioux Forsyth-Green
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rejoices To The Point
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Sioux Forsyth-Green
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Foxcliffe Twixtmas Cheer
Junior Showmanship
- Judge: Miss Hadley George
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexis Coriell
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: ---
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Chesarab's Magical Charm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Hadley George
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Shane Jichetti
- Breed: German Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Serendipity's Von-Landotz Charade's V Ravenswood
Sporting Group
- Judge: Rick Gschwender
- Entry: 175
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rejoices To The Point
- Breed: Pointer
- Name: CH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette I Can't Take My Eyes Off You
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Hartsage Red Angus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Rodney Herner
- Entry: 75
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Foxcliffe Twixtmas Cheer
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Lost Heritage Time Bandit At Kiarry
- Breed: Basenji
- Name: CH Wittsend Marjani Keep It Simple Stupid
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Harry H (Butch) Schulman
- Entry: 164
- Breed: Leonberger
- Name: GCHP Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergroves Miss Congeniality
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Trevi's Winter Bliss
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Prairieland's Song Of Valhalla Von Cammcastle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 51
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Hi-Kel Terrydale Who Am I To Dis A Brie
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Haystack Sierra Royal Henley's Got The Strokes
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS Lyrical's Ace of Cakes at Foxtail
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 103
- Breed: Pug
- Name: GCHS Andi In Cahoots
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Fields Edge Dancing Queen
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Onelove C'est La Vie
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Burmack's Quote The Raven FDC CAA FCAT RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rick Gschwender
- Entry: 86
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Sun Valley BCAT CGC TKN
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Diva's Sassafras Lass
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Stealing The Party
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Skyline's It's All About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Rick Gschwender
- Entry: 113
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Meadows Turn Back Time
- Breed: Briard
- Name: GCH Sagi Atomic Pardon My French
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Broadcreek's I Am The Tornado TT BCAT CA
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Colbyhaus Mardan's Flash Dance GSDstyle TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.