South Dade Kennel Club Miami, FL 2024-02-10
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 442
Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Carmel Mr. Joe Adamis
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Robyn L. Powley
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Christine Brown-Roldan
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Robyn L. Powley
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Trinity Lonsdale
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 89
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Star K's Mile Hi Sally V Deppe Haus
- Breed: Pointer
- Name: CH Bookstor Fabello Larksong
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Silhouette Blacklight
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Polesitter Politician
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 59
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Swansong
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHB XO Sovrin Octopussy
- Breed: Basenji
- Name: CH Tamba's Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 72
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Pyrless Pyramor Twice Upon A Time
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Emilio De Tatindob-Argentina
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Alfie (Carbonell Martinez)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 38
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Carmel Mr. Joe Adamis
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Lol Mi Choptank Ginger Snap
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Spring Westies China Chocolate Play The Game With
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Roschel Foxrun Thistle Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 79
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Southdown Pay No Mind
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Sardi I'll Think Of A Reason Later
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Marlex Miss Marvel
- Breed: Maltese
- Name: Ta-Jon's Some Like It Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gerardo Bernard
- Entry: 55
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Fortuna N Tateland's A Penne For Your Thoughts
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Standard Poodle
- Name: Piedmont Wild Darkness Yanza
- Breed: French Bulldog
- Name: Duval Bullies Hero CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 46
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Skywards Breaking Waves TKN
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Oak Knolls Man In Black
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Riverside London Night FCAT CAA
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCHG Kingscrest Star Of The New Year FDC CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 1
- Breed: Basset Fauve de Bretagne
- Name: Enemossens Afterhours Claire CM TKN VHMP
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.