STURGIS KENNEL CLUB Fort Wayne, IN 2014-10-31
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1108
Best In Show
- Judge: Mr. Gary L. Doerge
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Gary L. Doerge
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 143
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Robert S. Forsyth
- Entry: 91
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Raquel Welch Of Malabo APD
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 234
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 107
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Roundtown Everyday Magic Of Maryscot
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 221
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 182
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Major Leagues Mighty Joe At Winsome
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Ken's Always Gets The Last Laugh
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest's Monkey Business CM14
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 124
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Gary L. Doerge
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Love That American Red White And Blue CM 13
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.