TRI-STAR KENNEL CLUB OF WILLIAMSON COUNTY, TENNESSEE Nashville, TN 2014-10-12
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 685
Best In Show
- Judge: JoAnne Schullier
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
Reserve Best In Show
- Judge: JoAnne Schullier
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
Junior Showmanship
- Judge: JoAnne Schullier
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Renee McGlone
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 70
- Breed: Brittany
- Name: GCH Triumphant's As Good As It Gets
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Providence Just My Truckin' Luck
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Beaubriar's Best kept Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 80
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Highlander's Celtic Carol
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Marginns Fredricka V Ruf Knabe
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Walmar-Solo's SOS SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 96
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Gladiator S Zolotogo Grada
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Tobil's Storm Warning At Sunrise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 78
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Tes She's Crafty
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence Of Purple Sage
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Broxden Waybroke Simphuni Burlesque
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 146
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Pug
- Name: CH Warpug Black And Blue Reme
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 108
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm To-Jo b'en Wicked @ Adominos By Dzine
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Monarchs The Messenger
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 95
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Foxwood's Happy Ever After
- Breed: Puli
- Name: CH Bowmaker Red White & Blue
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHS RivRoc Onto Somethin B Snatch RosnDog
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: JoAnne Schullier
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Minskuhoff's Wow Black Majesty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.