Clinton Iowa Kennel Club Maquoketa, IA 2021-03-27
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 681
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J. Eilks
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 250
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Chrishelle's I Love Rock 'N Roll RN BN JH CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J Eilks
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Ashley Yoho
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 250
- Breed: Rough Collie
- Name: Longview Mister Right
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 116
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Chrishelle's I Love Rock 'N Roll RN BN JH CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 72
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Hundelben Keeper Of The Flame SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Agape & Adili's Prim & Proper
- Breed: Basenji
- Name: CH Sonbar's Justa Harmonic Axel
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A Buxton
- Entry: 99
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Opdyke's Sesto Elemento
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Sno Ridge's Ty On Another Wild Won
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Darbydale This Is How We Roll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 60
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 142
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Blue-Fantasy's Dream Big
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Gold Star's Easy Money
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 78
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Joyslyns Moonlight Mystique
- Breed: Bulldog
- Name: CH Evergreen's Magical Powers
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Hillwood sugar And Spice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 112
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Odds Maker Of Prairie Crest
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Datolya Of The Sporty Heroes BCAT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.