Savannah Kennel Club Perry, GA 2020-11-24
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1216
Best In Show
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jerry Watson
- Entry: ---
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Anne Frandsen
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jerry Watson
- Entry: ---
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Moonlight Indiana Jones The Last Crusade
Sporting Group
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 164
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Xotica N Bib "N" Tux One Shining Moment
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 134
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Jack Tripper
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Fiery Run Rider On The Storm BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Moses
- Entry: 191
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Aquarius The Legend Continues Alcher
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 157
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Lucia's Dream Some Like It Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: 174
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy
- Breed: Maltese
- Name: GCHB Sarcenet Wednesdays We Wear Pink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 190
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: French Bulldog
- Name: Chef's Bourbon Street Princess Of Goldshields
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 185
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHB De Vel Judgement Day PT RATN CA CGC TKN
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra-Blue
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Carol Brown
- Entry: 3
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Somethin' To Talk About
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.