Clarksville Kennel Club Clarksville, TN 2020-10-17
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 487
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Liontamer-Pazzazz Rothrock's Tradition
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Emilia Powers
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 184
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Manit's Mischief Maker To Fairways
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Wyatt Brown
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 184
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 70
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Clussex Got The Go Ahead From Stonecroft
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Valhallas BRF The Man In Black SH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 74
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Fleur de Lis Everyday is Christmas
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Rapscallion's Biden My Time N'Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 61
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
- Breed: Akita
- Name: GCHS Kamikaze's Quest For The Crown
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Ellenni's Mahal Kita RN FDC DSA DJ CGCA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergrove's Game On CD PCD BN RN CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 48
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Killara Flying Dirt Devil
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Bascovail Floatin' Purple Dragonfly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 93
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Cottage Lake's Oedipal Love
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCHB San-Chi's Tribute To Adair
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Fenice Boo-Dah In The Starz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 88
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Liontamer-Pazzazz Rothrock's Tradition
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Hopecrestis Mint Julip @ The Greenbrier
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skylines Summerwind One Giant Leap
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 49
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Sassapine Sanctus
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Nixie Phantasia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Forevr The Notorious One
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.