Cedar Rapids Kennel Association, Inc. Amana, IA 2020-08-30
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1801
Best In Show
- Judge: Lew Olson
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Reserve Best In Show
- Judge: Lew Olson
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Junior Showmanship
- Judge: David Samuelson
- Entry: 45
- Class: Master
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: David Samuelson
- Entry: 45
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Apollos
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ken Murray
- Entry: 255
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Sevenoaks Weymouthcatchingfire
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 220
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Justart Majenkir Status Symbol
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Diane Landstrom
- Entry: 305
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Wendorf's One 'Der Boy V Ruler
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Addadane-Chanoz In The Nick Of Time.
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Patricia Ann Keenan
- Entry: 130
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHG Edelweiss Hi-Life Faye Tality
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Absolutely Fabulous
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Aberdeen Spitfire Calling Norman Picklestripes @ BS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Angela Pickett
- Entry: 193
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Angela Pickett
- Entry: 234
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Karen Hynek
- Entry: 265
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Lew Olson
- Entry: 5
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Irish Jazz Mister Brutello CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.