Kennel Club of Buffalo, Inc. Hamburg, NY 2023-10-14
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 703
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Zaida Bint Muti Von Haussman
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Deirdre Petrie
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Carson Hayes
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 257
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Alpenglow Mumms The Word @ Bridgehill
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Deirdre Petrie
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Maciuba
- Breed: Great Pyrenees
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 257
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS QueenB's First Wild Fire BCAT
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 147
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG HHH Autumn Sonnet
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Leah Santos
- Breed: Irish Setter
- Name: Summer Hill Peach Ive Got The Fire At Cove Run
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Blacfriar Speaker Of The House CD RM RAE NA OAJ MXP OF MFP T2BP SCN DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 80
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Zaida Bint Muti Von Haussman
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Trajam Muckross Moment Like This
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: Solas Captain Morgan Of Glenamadda
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Alpenglow Mumms The Word @ Bridgehill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 142
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Vision Champagne On Ice
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
- Breed: Boxer
- Name: Moonlight's How Do You Like Me Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Donna Conod
- Entry: 28
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Mill Pond New Dynasty
- Breed: Border Terrier
- Name: Otterden Pop Fizz Clink
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Mc-Kee Follow Me On Easy Street
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Deirdre Petrie
- Entry: 97
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHB Tessier Wyntuk Red-E To Reign
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Kalliope Mojito
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Oakhurst's Blue Jean Diamond King
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Starfox Here Comes My Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 68
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Denali's Best Get Your Wallet
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Jessper's Wild Horses
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Ambier's Pema
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna Conod
- Entry: 93
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Rough Collie
- Name: Comeaway North Of Seven
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS RPK3 La Brise Violet Celestial
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Deirdre Petrie
- Entry: 8
- Breed: Japanese Akitainu
- Name: Jinsei Go You Djenima
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.