Sugarbush Kennel Club, Inc. Chagrin Falls, OH 2014-08-23
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 987
Best In Show
- Judge:
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
Reserve Best In Show
- Judge:
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
Junior Showmanship
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Kylie Compton, Bulldog-Open Junior
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Marilyn C. Spacht
- Entry: 188
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: Saranac's Dealers Cut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Marilyn C. Spacht
- Entry: 143
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire Full Force Gale
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Happy Hour At Signet
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sandstorm Itsa All About the Bling! JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Darren Bowey
- Entry: 213
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Davik's Snowstorm Gussit
- Breed: Komondor
- Name: CH Nagyalma Yes I Can
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Daneks Tribute To Leatherneck
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCH Heartstrings Jasmine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Josie Foley
- Entry: 65
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Joval Zoe's Oliver
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: Fantastic Girl Czar Krakowa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charles C. Scott
- Entry: 101
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Havanese
- Name: GCH Ambler SherRex's Contagious Attitude
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Dynasty's The Spirit Of Grace
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH De La Passion Xplode The Scene By ReQuest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Anita Duggan
- Entry: 90
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Hayden De L'etoile Procyon
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Troika N Engine Co Timeless Keepsake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Larry Adams
- Entry: 162
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Trelynn's Something About Amy
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Greenwoods Secret Garden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge:
- Entry: 1
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Black Majesty Stop Me If You Can
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.