Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc. Sequim, WA 2014-07-27
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 536
Best In Show
- Judge: Henry (Hank) Williams
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Henry (Hank) Williams
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Javal Tangerine Man
Junior Showmanship
- Judge: Christie Smith
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Corinna Ohrnberger
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 111
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Javal Tangerine Man
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Equal Justice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Rush Hill's Murder Mystery JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Robin Riel
- Entry: 68
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS DC Perfection Cheria Electric Ice SC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Always Blue Caboose
- Breed: Basenji
- Name: CH Taji Platinum Will.I.Am.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 101
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lynne Myall
- Entry: 38
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Tiffanie's Fame And Fortune
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Kilcreggans Poppy Of Eilean Donan
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Melbee's Tango Nuevo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 78
- Breed: Papillon
- Name: Belladonna's Class Act
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touches Joyeux Noel D Cobeauche
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Genbrook's Playin' With Fire
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 48
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Telstar The Way We Wanted It
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCH DV9K9's Red Hot Star
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Napachai Hilsman Throw Caution To The Wind
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Hallmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 92
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Allegro Southern Charm
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Hundehaven's Kendall CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Lambluv's Decadent Ultra Classic CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.