Northlake Kennel Club of Greater Covington Gonzales, LA 2019-06-01
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 718
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia A. Hess
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia A. Hess
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche's Mandate
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 183
- Breed: Toy Poodle
- Name: Reann Will.I.Am Two
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Sawyer Hunnewell
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 183
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Windham Hill Chasing Embers To Riverlook
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 125
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewind's Ida Bomb CA JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Passion N Powderhorn Only Game In Town
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Entry: 95
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Deluxe Classic Design
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Foxglen The Longest Yard
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 145
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Vintage Tenace Teal CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 35
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Saxony Brianna of Lallybroch
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Flawlessly I Mustache You A Questuion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rodney R Merry
- Entry: 133
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche's Mandate
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Langston Motion In Limine @ Cheral
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Papillon
- Name: CH Clearlake Wilmerdean
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 102
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Myarka Raging Stallion At Karalot
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Roger R Hartinger
- Entry: 70
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cornus One In A Row RN CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Lookouttrail's California Dreaming DJ
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.