Plainfield Kennel Club Freehold, NJ 2019-05-26
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1109
Best In Show
- Judge: Dr Eliot More
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Eliot More
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
Junior Showmanship
- Judge: Camille Bakker
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Brigid White
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Camille Bakker
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Pamela Bruce
- Entry: 308
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Timberblac's True Brew
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Neil McDevitt,Jr
- Entry: 150
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim's Zuma Rocks Walker CGC SC
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Dragonfly Ecco Aries Dangerous Seduction
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Pamela Bruce
- Entry: 343
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Entry: 150
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH King's Mtn.Fergus
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr John V. Iola
- Entry: 108
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Chadwick Best Dressed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr John V. Iola
- Entry: 160
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Lorado's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Pamela Bruce
- Entry: 201
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Rough Collie
- Name: Fiverrun Galatean Paint The Town
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.