Los Encinos Kennel Club, Inc. Pomona, CA 2019-05-26
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1674
Best In Show
- Judge: Peggy Gutierrez-Otero
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
Reserve Best In Show
- Judge: Peggy Gutierrez-Otero
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
Junior Showmanship
- Judge: Jake Lum
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kay Sneath
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Sura Fabelhaft Fifth Avenue CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jake Lum
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kay Sneath
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion
Sporting Group
- Judge: Kathy Lorentzen
- Entry: 310
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Beachcliff Beast Of The Southern Wild
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: After Hours Miss Moneypenny
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: Brittany
- Name: GCHS River Run Shake A Tail Feather JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kay Sneath
- Entry: 208
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Sura Fabelhaft Fifth Avenue CA
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Whippet
- Name: CH Summit Jomyr Lucky Stripes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Marie Ann Falconer
- Entry: 286
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Southport's Douglas Macarthur
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Ederra's Dodger Blue of Glacier Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Kay Sneath
- Entry: 132
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Trueheart Of Broadway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Lesley Hiltz
- Entry: 224
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Shida Wonder Woman
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Hitoshi Sayama
- Entry: 235
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight's Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Musicbox Got Your Six At Romanm Reign
- Breed: Shiba Inu
- Name: Mahina Hauoli Shiba
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 200
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Dreamstreet's Where's Wally
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Sunset Karosel In The Flowers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: 4
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Debonair's She's Got Moxxie
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.