Illinois Valley Kennel Club of Peoria, Inc. Bloomington, IL 2019-05-26
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 740
Best In Show
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 310
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Golden Gaits Over The Moon
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Ava Marie Caudell
- Breed: Standard Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 310
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon's Extreme Gamer
Sporting Group
- Judge: Mr. Jerry M Watson
- Entry: 91
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Sovereign's Legendary Disciple
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Jetoca's Twisting The Night Away
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Golden Gaits Over The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 70
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Aga Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Ker-Win My Blue Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Jan C. Sigler
- Entry: 181
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Arborhill's Hunk A Burning Love
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Tollhaus You Decorated My Life RN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 112
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Aldridge's It's A Dundeel
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon's Extreme Gamer
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 86
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekehuis Shazam
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachita One Life To Give
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 107
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skylines Summerwind One Giant Leap
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Owyhee's The Labyrinth At Daydream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A Moses
- Entry: 92
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Sketchbook I've Got You Babe CM
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok The Dark Knight
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.