Southeast Arkansas Kennel Club Monroe, LA 2019-05-25
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 795
Best In Show
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol A. Makowski
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Merle Naujok
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ken Roux
- Entry: 210
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo BN RN CA BCAT RATN CGCA CGCU TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol A. Makowski
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Lancaster
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ken Roux
- Entry: 210
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Woodsong Delta Blues
Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 144
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Silverhill High Society
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Tamburlaine 'N Sherlane Trick or Treat
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Beacon's God Of Thunder
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 85
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Jem-Jo's My Swag Cost Overtime SS Kaylee
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Always Mind Eraser
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 132
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 59
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo RATN CGCU CA BCAT CGC
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Silmaril Sextant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Entry: 107
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Zunta's Haima Green Valley
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Silhouette's Seeking Nirvana
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ken Roux
- Entry: 153
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Jade East You Know I'm No Good
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Entry: 108
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Kalypso Pretty Little Liar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.