San Gabriel Valley Kennel Club Pomona, CA 2019-05-25
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1734
Best In Show
- Judge: Ms. Kay Sneath
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Kay Sneath
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Stephen M. Cabral
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Marina Velasco
- Breed: Cane Corso
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen McFarlane
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Stephen M. Cabral
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Molly Anne Forsyth
- Breed: Saluki
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen McFarlane
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: Sky High Bullmastiff Call Sign Charlie
Sporting Group
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: 311
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: Brittany
- Name: GCH River Run Shake A Tail Feather
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Shortales & Coronet Unforgettable Fire
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Beachcliff Beast Of The Southern Wild
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: 206
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Jaberwoki's Radio Flyer
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Walmar Solo's IOU
- Breed: Whippet
- Name: Summit Chasin' The Lilac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 299
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Neet's Don't Call Me Baby
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Chien D'Eau Feel The Bern De Remis
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Southport's Douglas Macarthur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 134
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserocks My Cousin Vinny
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Sparkles Fishnet & Platforms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Benson E. Ray
- Entry: 247
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 245
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Lowchen
- Name: CH Kristarz For My Next Trick
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Tempest Deptuch
- Entry: 212
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 4
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Toro De Debonair
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.