New Castle Kennel Club, Inc. New Castle, PA 2019-05-25
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1399
Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert Damron
- Entry: 21
- Class: Novice Senior
- Name: Jenna Piccirilli
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 491
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Pond Hollow The North Wind
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert Damron
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Hadley Ramirez Geroge
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 491
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: Midnight Rafthouse Prodigy ML
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 308
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Tsara Bella Strega
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Maritime Job Is Done Walk Away
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 169
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topfield-Sanchu Poppycock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 270
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Leonberger
- Name: GCHS New Castle's The Peace Maker CGCA CGCU TKN RN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Crystal Fountain JP Silver Fox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 130
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Teagan's Sweetest Taboo
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Keepsake's Raise Your Glass
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 141
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Malibu Smarty
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
- Breed: Pug
- Name: CH Trump's Hot In Cleveland
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judy English Murray
- Entry: 163
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Dreamstar's Cranked Up
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 209
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Avalon's Aristocrat
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Topshelf Juris The Verdict
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHB Hourcadet De Terra-Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.