Kennel Club of Beverly Hills Pomona, CA 2019-03-02
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1452
Best In Show
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Liz Bianchi
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Lillyyanna Bedowitz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas S Powers
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Onak's The Blonde Enchantress
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Liz Bianchi
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Emilie Hooker
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas S Powers
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline's Windborn Modern Love
Sporting Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
- Entry: 195
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Silhouette Heirospace
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 186
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Chester (Ordaz)
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH Metzger's C'mon Feel The Noise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Micheal Forte
- Entry: 253
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol's To Victor Go The Spoils CAA
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Bark Bark's Setting The World On Fire
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B & K Paradise El Patron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 277
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road DS
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 190
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Japanese Chin
- Name: Kalor Zoolander
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Chesterfield Atomic Element
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robin L Stansell
- Entry: 156
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 184
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Sweet Jujube
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Cutloose @ Crazy Heart
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Twisted Acres Ride My Seesaw CM2
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.