Silver Bay Kennel Club of San Diego Del Mar, CA 2019-02-24
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1550
Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marianne C Klinkowski
- Entry: 23
- Class: Open Junior
- Name: David Mcfarland
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marianne C Klinkowski
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Riley Capton
- Breed: Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M Riedel
- Entry: 216
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH 4Eyesonly Askari JH
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 211
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: American Foxhound
- Name: Kiarry's Californiua Dreamin'
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 326
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Iromdale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Kelsey's Gran Torino BN RI CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B & K Paradise El Patron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: 122
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Sierra's Ground Zero
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Open Fire Van Folini Home
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Wendy L. Paquette
- Entry: 191
- Breed: Pomeranian
- Name: Thai Silk Gonne Make Me Sweat
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Maltese
- Name: CH They're The Best Cheap Thrill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Malcolm E Moore
- Entry: 222
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Shut Up And Kiss Me Dell'Alberico At Xeralane
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Checkerboard N Xanadu's Brumby
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 156
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Last Man Standing
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Sweet Jujube
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.