Valley Forge Kennel Club, Inc. Oaks, PA 2018-12-09
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1075
Best In Show
- Judge: Guy Jeavons
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up1@High Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Guy Jeavons
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Lochlomun I'll Be D'amned
Junior Showmanship
- Judge: Diane Ondo
- Entry: 20
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Snobear's Ramblin'Man BN TKA CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Diane Ondo
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Maidenhead's Renegade
Sporting Group
- Judge: Robt Rowbotham
- Entry: 309
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Bercor's Wrecking Crew
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Rosette Versailles
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Cache River Albridens Cutie Patootie
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Robt Rowbotham
- Entry: 245
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Whippet
- Name: Sportingfields Love The Envy
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Sovrin Hallam Broadsword On Reedly Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Lee Steeves
- Entry: 219
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Jerdan's High Intensity Catagory 5V Victoria CGC TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pheasant Hollow's The Real Deal
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Northern Lights Shimmering Moonglade
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Ste-lors Fallen Angel At Anthracite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 116
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Vaca Valley's California Soul CAX3 BCAT TKN
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Riversong's Dances In The Vines
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Slyfox Sweet Polly Purebred
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Lee Steeves
- Entry: 97
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Gar-V NGW'S The Amazing Sider Man
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Pekingese
- Name: CH Katsa Beverly Leslie
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Bo-Betts Dance With Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 183
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Good Fortune Ring Of Fire
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Kofuku Tamara Failte Gu Clann Domhnall
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Idylls Dancing In The Dark
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Hifi's Krislyn Fiasco ,TKN CA CGC FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Amy Gau
- Entry: 241
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.