Shoreline Dog Fanciers Association of Orange County Costa Mesa, CA 2018-12-09
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 980
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janina K Laurin
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Masaki Shimizu
- Entry: 329
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: Magic Berners To Infinity And Beyond CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janina K Laurin
- Entry: 15
- Class: Novice Junior
- Name: Marley Mercer
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Masaki Shimizu
- Entry: 329
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
Sporting Group
- Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 202
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Southampton Begin Again
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: CH Crazy Q's Starlight Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sharon R. Lyons
- Entry: 169
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Pheron's Reboot The Mission
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Amazing Maggy V Grunsven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 171
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The Black@Sanshar
- Breed: Samoyed
- Name: CH Bark Bark's Eagle Globe And Anchor
- Breed: Akita
- Name: GCH Heart And Souls Here Is Looking At You Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Virginia Latham Smith
- Entry: 79
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Machusi Wanted On A Voyage
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Seamist Knight And Day You Are The One
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Millingford Aphrodite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 105
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH Westgate Rambunctious
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Kendry's U.S.Marshall
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Terje Lipton Let Freedom Ring
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Zell Von Pohlman
- Entry: 135
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Kriskee Is Dazzled By Parrkees
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Durandel Glamorista
- Breed: Boston Terrier
- Name: Desoto's Skyview Night Fable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Janina K Laurin
- Entry: 119
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Cutloose @ Crazy Heart
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
- Breed: Bearded Collie
- Name: Starlight Dream Mission
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: La Chanson's Quantum of Solace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.