Mississippi Gulf Coast Kennel Club Gulfport, MS 2018-12-09
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 565
Best In Show
- Judge: Ms. Lew Olson
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Hiwins Lucas At Dabuew
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Lew Olson
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Harmoni Plana
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 153
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Ann Stephenson
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 153
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Korsakov Love A Mystery At Lost Key BCAT CGC
Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 84
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: Vizsla
- Name: CH Witzke's Midsummer Night's Dream Of Truffles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 72
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Korsakov Love A Mystery At Lost Key BCAT CGC
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Noble Legacy's Tango
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 80
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irresistible FDC CA RATO DJ DNA CGCA CGCU TKP
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Charleston Place Happy Fall Y'All Valpenspiri
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 62
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Absolute Dark Chocolate Caramel And C Salt CA BCAT
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Magic Bruno Banani Vom Maerchengarten
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 89
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Hiwins Lucas At Dabuew
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Wish Upon A Star
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH C & M's Honey I'm Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 87
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Insignia Indygeaux's Blu Bayou Of Saratoga
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 89
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Dancer's Frozen Assets
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Lew Olson
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Sinanju's Naga Jolokia Of Sunny PT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.