Greater Clark County Kennel Club Inc Ridgefield, WA 2018-12-09
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1627
Best In Show
- Judge: Dr. John V Ioia
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. John V Ioia
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 39
- Class: Open Senior
- Name: Alexis Shook
- Breed: Toy Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carol Pyrkosz
- Entry: 630
- Breed: Papillon
- Name: GCH Lorac Adfam Bodacious Boy Toy
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 39
- Class: Open Intermediate
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carol Pyrkosz
- Entry: 630
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Dajeen Paranormal Activity
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 284
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Conquest's Maze Runner
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Heather Glen's Life In The Fast Lane
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Rainsway & Cajun's Reese's Pieces
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 219
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
- Breed: Saluki
- Name: CH Scimitars Artic Hurricane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 348
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Lavender Hills Sin City
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Vanderbilt Snowater Pickupline
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Entry: 144
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Middleshires Walking In Memphis
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Heavenly Markus Promise Of Bravos Heart
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 243
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Havanese
- Name: GCH Angelheart & Los Feliz As Good As It Gets @ Wysteria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 172
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS On The Spot N KO's Country Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 175
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Snowdowne Something Square At Celtic Cross
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Tallywood Chandelier RN CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: Sky Acres Defying Gravity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. John V Ioia
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Vlast's Ognia Neytrino
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.