Rolla Missouri Kennel Club Gray Summit, MO 2018-09-21
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 951
Best In Show
- Judge: Karen C. Wilson
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
Reserve Best In Show
- Judge: Karen C. Wilson
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Betty Nelson Pollock
- Entry: 15
- Class: Open Junior
- Name: Payton Hickman
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Fankhauser
- Entry: 272
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaws Calling Dibbs
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Betty Nelson Pollock
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Madeline Buehler
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Fankhauser
- Entry: 272
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: Foggy Gap In The Gap For A Double
Sporting Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 128
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield' N Chebaco Just So You Know
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 52
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Milroc Polarized Crush
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Basenji
- Name: GCH Epic Select Tri On Da Fly At Tomjo FCAT SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Fankhauser
- Entry: 182
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Legendary Rockstar CGC CGCA TKN
- Breed: Akita
- Name: GCH Argo Stecal's Ami Mignone
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander Take Take It To The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 51
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Betty Nelson Pollock
- Entry: 144
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Havanese
- Name: GCHG That's Sun Ray At Pilosus
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaws Calling Dibbs
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gayle M. Denman
- Entry: 235
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Pendragon Born On The Bayou
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 143
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Starpon's Chere Brigitte
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv Elmknoll's Good Time Charley
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Class Act's Shot Through The Heart Win
- Breed: Beauceron
- Name: Nicolette Du Chateau Rocher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Gayle M. Denman
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield's & CFF Jessica Rabbit V Navsegda
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.