Singing River Kennel Club of Mississippi Biloxi, MS 2018-09-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 865
Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Basenji
- Name: GCH C Quest Jocuba No Matter What JC
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 194
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Rachael DeSanto
- Breed: Black Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 194
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHS Sidearm Despicable Me
Sporting Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 172
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 62
- Breed: Basenji
- Name: GCH C Quest Jocuba No Matter What JC
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHS Sidearm Despicable Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 183
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 110
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo RATN CGCU CA BCAT CGC
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 128
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Valcopy Hot N Flashy Niklby
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Skyview's Dakotah Reign Of Desire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 104
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Bulldog
- Name: CH Schear Royalty Magnificent Man O' War
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Bar-None Aim For The sky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 105
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Heidelberg's Hanna Bonnie T
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cornus One In A Row RN CGC
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.