Fort Steuben Kennel Association, Inc. Smithfield, OH 2018-09-02
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 619
Best In Show
- Judge: Ms. Rita A. Bell
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Rita A. Bell
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 17
- Class: Open Junior
- Name: Natalia Backos
- Breed: Parson Russell Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 220
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Rocky Mountain Cross Into The Blue
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 15
- Class: Open Junior
- Name: Sophia Linscott
- Breed: Labrador Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 220
- Breed: Boxer
- Name: GCH RoDon's From Heaven To Earth
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 96
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Splash's Tabatha Norman
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 82
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH EJ’s Fancied Up Solo Pup MW CA
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Auroral’s Atticus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 139
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Boxer
- Name: GCH RoDon's From Heaven To Earth
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Ellenni's Mahal Kita, RN DSA DJ CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jack H. Ireland
- Entry: 33
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Rocky Mountain Cross Into The Blue
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Mickalady’s Our Angel Dancin’ Matilda
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Sagasky Euphoria
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG HiQ's Cumbria Ready Set Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 79
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB JoLi's A Little Somebody To Love
- Breed: Havanese
- Name: Tapscott’s Singular Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 54
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 7779
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sarron International Success RN CGC FDC
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook"s Mischief Maker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.