Reno Kennel Club Reno, NV 2018-08-18
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 879
Best In Show
- Judge: Mrs. Betty- Anne Stenmark
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Betty- Anne Stenmark
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuationof a Myth
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Victoria Ferrari
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Lillyanna Bedowitz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Starr White
- Entry: 326
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH ChriMaso's Roll On 18 Wheeler
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Victoria Ferrari
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Molly Anne Forsyth
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Starr White
- Entry: 326
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Catalinas Tri 'N Again At Tye-Dyed
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 108
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Starr White
- Entry: 137
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Saluki
- Name: Timaru Lalique
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHG DC Galadrial's It's In The Stars Du Ciel PCD SC RE BN DJ CGC
- Breed: Whippet
- Name: CH Pinewood And Destiny's Princess Leia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Rita J. Biddle Esq.
- Entry: 150
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Topnotch Papai Bonito
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Dyson's Another Cuppa Java V Shelkon
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Husker Du's Inspiring Princess Leia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 61
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Diego China Rush
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Here Comes The Sun
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHG Thunder Roads Little Deuce Coupe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 125
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Bayside's Beginning
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Fabel-Mi Wok 'N The Park
- Breed: Pug
- Name: CH Pocket's Fritz The Fox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 111
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Windrift's Star Jasmine
- Breed: Boston Terrier
- Name: ChriMaso's Two Tickets Tp Paradise For Esther
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 119
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Rosewood's Galileo
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Highlander Bending The Rules At Risa
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Powder River's Panasonic
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Catchpen N Uretopia's Radio Flyer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.