Penn Ridge Kennel Club, Inc. Harrisburg, PA 2018-08-11
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1447
Best In Show
- Judge: Manuel Queijeiro
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: Manuel Queijeiro
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Junior Showmanship
- Judge: Angela Lioyd
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Brielly Cipriotti
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Angela Lloyd
- Entry: 16
- Class: Open Junior
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Paula Nykiel
- Entry: 327
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Beachcliff Beast Of The Southern Wild
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Cache River Albridens Cutie Patootie
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 184
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Monocacy Bend's Waterforf
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Karen McFarlane
- Entry: 286
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Cindy Vogels
- Entry: 150
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Lord Whittfield From The House of Steele Tennte
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Norman Kenny
- Entry: 203
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Marchwind Sweet Victory
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Marsdon The Maestro
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Ging's Vagely Noble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Anthony
- Entry: 175
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Teasis Star Spangled Banner
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Clas Haus Ray Of Sunshine
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Kiralia's Rising Above The Madness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Norman Kenny
- Entry: 202
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jasse He Du cap Del Mas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.