Penn Ridge Kennel Club, Inc. Harrisburg, PA 2018-08-10
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1168
Best In Show
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: ---
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Willamette's Lookout Catching Fire DM CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexandra Lorenti
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: ---
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Stonewood's Honorable Sir Of Fenwick
Sporting Group
- Judge: Ken Murray
- Entry: 279
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Randon Legacy Dylan Du Revention
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Versa N' Prism Frankly My Dear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 172
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Pahlavi It's Not My First Rodeo
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Paula Nykiel
- Entry: 288
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Macaco's Riande Irupe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Norman B Kenney
- Entry: 137
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Lord Whittfield From The House of Steele Tennte
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Stonebridge Rasberry Lime Rickie
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Karen McFarlane
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow HI-Tech Stuck On You At Edan Hill, CGC,C
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Anthony
- Entry: 201
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: Beauceron
- Name: CH Jaquar Noir Des Monts DuLac
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Images Catch Me If U Can At DeLancey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.