Pioneer Valley Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-04-21
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 642
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Alessandra R. Folz
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Salena McCloud
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Alessandra R. Folz
- Entry: 26
- Class: Open Junior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Francois R.Bernier
- Entry: 201
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstor Sherlock Holmes
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS Fishercreeks Gold Frankincense & Myrrh RN CD CGCA
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Krismyth Dark Tower
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 154
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Victorias JP Pallasathena M-Topone
- Breed: Basenji
- Name: Akuaba N Eldorado Xtreme Bronze
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Dollidachs Highledge Stonebay Psych W
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield Sanchu Poppycock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 189
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Shadrack's Secret Agent Art Longship
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Freestyle N Cutwater Flying Jib
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Myla's Negril Indika Nights CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 59
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Quissex Velvet Hammer
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Cruising In Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 129
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Wenshu In The Midnight Hour
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 84
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sierra's Summer Celebration
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's Eye Eye Eliott
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Mokeima's Take The Wheel CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 125
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Propwash Seafire
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.