Huntington Kennel Club, Inc. Huntington, WV 2015-07-04
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 345
Best In Show
- Judge: Mr. Robert Slay
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
Junior Showmanship
- Judge: Barbara Pepper
- Entry: 15
- Class: Novice Senior
- Name: Matthew Kurtz
- Breed: Labrador Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Carol Brown
- Entry: 66
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Nexus Roundhay CMDR Adam Dalgliesh
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: CH Aramis Farms High Road To Killary
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Heartsong Mc'Question Authority JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Barbara Pepper
- Entry: 37
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Rebel Hounds Blues Man
- Breed: Basenji
- Name: CH Eldorado N Pride I Am A Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 51
- Breed: Boxer
- Name: GCH TKO's Izzy's Mr Twisted Oliver
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebbles' Run Sammantic Bentley
- Breed: Bullmastiff
- Name: Kandoo's Howard's Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 36
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Angus' Glen-Ayr's Stevie Wonder
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Goldsand's Billie Jean
- Breed: Irish Terrier
- Name: CH Baystone Jitterbug Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jeffrey M. Bazell
- Entry: 59
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Exmoor's Epitome
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius The Red Saint
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rodney E. Herner
- Entry: 29
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Tiburcio Da Maya
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Ivyglenn Caroline's The Last Shall Be First
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Flamingstar Some Like It Hot
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Enchanted Hart Down N Dirty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 67
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Starpon's Chere Brigitte
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: It's A Small World Of Edan CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Aftershock Darjeeling
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Shoreland's Only an Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rodney E. Herner
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Histoire DeJouets V BriJoLNE
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.