Kishwaukee Kennel Club, Inc. Belvidere, IL 2024-07-13
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 846
Best In Show
- Judge: Judy A. Harrington
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Suntime Everclear
Reserve Best In Show
- Judge: Judy A. Harrington
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCHB You Can Talk About Us
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Bergit Coady-Kabel
- Entry: 29
- Class: Open Junior
- Name: Melody England
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: ---
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Calliope-Palmetto Gypsy V Altacrest
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Bergit Coady-Kabel
- Entry: 29
- Class: Novice Senior
- Name: Jemma Panzarino
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: ---
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Serenade Renaissance Taking the Stone
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 220
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCHB You Can Talk About Us
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Hoffmann's Chimichanga
- Breed: Brittany
- Name: GCH Granmar Diamonds Sparkle at Chisholm Trail JH
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Magnatum Wild Curls Baron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Allen L Odum
- Entry: 56
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Everwind's Gone With The Wind
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Daybreak's Maker's Mark W
- Breed: Basenji
- Name: Wild Wests She Rides The Wind
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Omen-Sahara-Starlite Twiggy Running Thru The Roses BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 185
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Nordic's Hobby Horse Puttin On Airs BCAT
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Trailbound's Jumpin' Jack Flash
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C FCAT2
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Vi'Skaly's Raise The Stakes BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Bergit Coady-Kabel
- Entry: 68
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Teagan's Pip Pip Hooray
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCHS Hawthorn Dragon's Heart
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB First Class Delta Of The Raptor Squad
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill's Boy George On The Passport
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 53
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Tauro Burgundia
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH St. Stephen's Once Is Not Enough @ Lillys CGC TKN
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Chic Louis Vuitton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 53
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Crossroads Mustang Sally
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Cher Ami's Comin' In Hot
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Evergreen's Wizard Of Oz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 163
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Suntime Everclear
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Wilron's Winsome's Kobee Bearyant
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Anlen Stars In Your Eyes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.