Citrus County Kennel Club Ocala, FL 2024-07-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1478
Best In Show
- Judge: Mr. Roberto Velez-Pico
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roberto Velez-Pico
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Norton
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Elizabeth Skaggs
- Breed: Basenji
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fabian Arienti
- Entry: 704
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Royal-Tea Elliot's Bucket List
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Norton
- Entry: 33
- Class: Open Junior
- Name: Zayla Zaner
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fabian Arienti
- Entry: 704
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton MVS Nico The World Is Not Enogh FDC CGCA TKN ATT
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 275
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Pendery Goldrox Beaches Love Me
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Credit's Distinct Legacy CA BCAT CGC TKN
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Making Waves BN RA BCAT DN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Entry: 221
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Royal-Tea Elliot's Bucket List
- Breed: Azawakh
- Name: GCH Lex Ayur-Es-Sahel
- Breed: Saluki
- Name: GCH DC Baha Bahrain Storm RN MC
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Swansong
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 218
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Alfie (Carbonell Martinez)
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Spiceracks Not Gonna Letem Catch The Midnite Rider RI CGCA CGCU TKN
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Big Rig's Tampa Tank
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: 140
- Breed: Russell Terrier
- Name: You Should Try It In Heels Eleerre
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Bluecrush Renaissance Man Of Edbrios
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Reason Gone Mad
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Bloodrock's Bam He's Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 193
- Breed: Pug
- Name: GCH Sir Barton "De Casa Orange"
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marlex Kiss From A Rose
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Kolmar's Parti All The Time
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Chihuahua Del Valle Sayuriri (Spain) ME
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 171
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kofuku Top Gun Of Jolytibs
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Fortuna N Tateland's A Penne For Your Thoughts
- Breed: French Bulldog
- Name: CH JCRV Charlie's Rawhide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 244
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Northbay Xsell Laugh Out Loud
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Kidd's Sometimes It Be Like That
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Telltail In The Midnight Hour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Gus Sinibaldi
- Entry: 12
- Breed: Basset Fauve de Bretagne
- Name: Afterhours Shoot For The Stars
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.