Licking River Kennel Club Mansfield, OH 2024-06-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 488
Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Especially Classic Couture TD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Olivia Rutherford
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lynn White
- Entry: 189
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Eva Grace Broseus
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lynn White
- Entry: 189
- Breed: Pointer
- Name: CH Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
Sporting Group
- Judge: Ms. Lynn White
- Entry: 61
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Especially Classic Couture TD
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Ultima N Patriot Its So Easy
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Polesitter Politician
- Breed: Pointer
- Name: CH Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Lynn White
- Entry: 75
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Squire: I Got My Mojo Working
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Pine Lakes He's Got Freakin' Swag At Dublin Creek
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Flessner's Big Chucking Deal TD CA DCAT MT DN CGC TKI ATT
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Cloverhill-Topsfield Lebrera Chardonnay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 87
- Breed: Saint Bernard
- Name: CH Heart Mountains Bodacious At SapphireMountain Bcat
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Woodnote Am Made See You Down The Nile, Crocodile
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Dancing Star-Protocol's Time To Dance For Dreamon TKN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Brazenhead I'm A Believer From Goldleaf
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Taylor
- Entry: 53
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Dark Intrique Via Macblain
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Northcote's Isn't that the way
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Torquay S All For One And One For All
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Connell's Corky Lorcan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 78
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Delapassion Debrocks Bundle Up
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Sheeba Ladies Man
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Kashmirs Tiger Lily
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Belleterre N Marsdon Firefly BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Patricia Taylor
- Entry: 57
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Goldshield's Marvelous Dream Of Mystik
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Rising Star Never Grow Up
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Theory Orion BCAT CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Lynn White
- Entry: 76
- Breed: Briard
- Name: GCHG Tambrie's Potion Number Nine
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Symmetry's Navigator Of The Sea
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS Rpk3 La Brise Violet Celestial FDC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Pinewood's Knight Ryder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 1
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Sozvezdie Diany Umbra For The Gentle Power
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.