Kennel Club of North Mississippi Batesville, MS 2024-06-21
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 716
Best In Show
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Pinnacle Garden Party
Reserve Best In Show
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Some Days You Gotta Dance
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Dawn L Gabig
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Rick Gschwender
- Entry: ---
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH My Dream Is To Fly (Sanchez)
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Dawn L Gabig
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Sievers
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Rick Gschwender
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Asias Smooth Talker By Blackwitch
Sporting Group
- Judge: Mrs Cindy Vogels
- Entry: 77
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Accelerate
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Crossroad Jockeyhill Girls Just Wanna Have Fun
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: CH Wirewick Afterhours Feels Like A Regret ATT FDC JH TKN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Gary L Andersen
- Entry: 103
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Pinnacle Garden Party
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Gwencalon's Marquis
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Passport I Write Sins Not Tragedies SS
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Iron Gate Lands End Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Dawn L Gabig
- Entry: 59
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Vanderbilt's Lucky In Love
- Breed: Akita
- Name: GCHB Big Benz Okami's Beautiful Illusion
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Alfie (Carbonell Martinez)
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Chancellor Fa Mulan Stealth Fighter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr David J Kirkland
- Entry: 41
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Spindletop's Courtesy Of The Red White And Blue
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Halcar Colleen BCAT ATT
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB First Class Flawless My Dear
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Reason Gone Mad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Fred C Basset
- Entry: 217
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Some Days You Gotta Dance
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH My Dream Is To Fly (Sanchez)
- Breed: Russian Toy
- Name: GCHB BMZ's From Santa With Love, Kaleidoscope
- Breed: Maltese
- Name: GCHG ILove Rhapsody Always Full Of Wisdom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Fred C Basset
- Entry: 96
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Mokaodc Kiluo St Honore At TX Star
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Gadabout Willful N' Wicked
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Asias Smooth Talker By Blackwitch
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lionheart's Berries Are My Jam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Entry: 97
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: Ponwoods Xenon
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS beaumanor Brogan Charlotte
- Breed: Mudi
- Name: GCHB Twisted Acres Ride My Seesaw CM8
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Entry: 8
- Breed: Basset Fauve de Bretagne
- Name: Enemossens Afterhours Rosie
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.