Burlington County Kennel Club, Inc. Columbus, NJ 2019-06-02
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 647
Best In Show
- Judge: Mr. Sun Shu
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Sun Shu
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
Junior Showmanship
- Judge: Jeffrey Lentsch
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: S Candace Way
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jeffrey M. Bazell
- Entry: 8
- Class: ---
- Name: Erin Bernecker
- Breed: Lowchen
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: S Candace Way
- Entry: ---
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Greentree Quite A Spell
Sporting Group
- Judge: Nathaniel Hall
- Entry: 183
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Hampton Court's I'll Have Another
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Pond Hollow The North Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: S Candace Way
- Entry: 129
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG DC County Line's Scotland Yard SC CA
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 176
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Sharjet Image oF The Seasons@ Joric
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHG Boom Boom Baby Face Bomb Boogie CGC CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 74
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Frabjous Fergus By Littlefield
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Joval Sweet Strawberry Shortcake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 82
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kellene Backseat Boy
- Breed: Pug
- Name: GCHB Whispering River's Magical Star Of Belaire
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 80
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 80
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.