Union County Kennel Club, Inc. Freehold, NJ 2019-05-25
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1143
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline Quiros-Kubat
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
Junior Showmanship
- Judge: Alessandra Folz
- Entry: 18
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr John Reeve-Newson
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Alessandra Folz
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: ---
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: LAMZ He's So Hot Right Now,CA
Sporting Group
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: 345
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Hartsage Red Velvet
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Klass Kid You'll Move Mountains
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Suhlie Greendale Paveza
- Entry: 150
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djaris Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainns Of Eagle
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jacqueline M. Rayner
- Entry: 339
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr John Reeve-Newson
- Entry: 148
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jacqueline Rayner
- Entry: 114
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Toby Frisch
- Entry: 156
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine Call The Winning Shot With Tzo Wen N XIN jIN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth L Rayner Jr.
- Entry: 220
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Luc Picard Amour CGC RN TDI CA
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG RPK3 La Brise Chanson D' Amour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.