Ephrata-Moses Lake Kennel Club Moses Lake, WA 2019-04-13
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1115
Best In Show
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Anderson
- Entry: 36
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Carlon
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 392
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Rhapsody Dezertfyre Write Ur Stori CGC BN RN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Anderson
- Entry: 36
- Class: Open Junior
- Name: Lila Holberg
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 392
- Breed: Border Collie
- Name: CH Versailles Lil Deja Vous At Selkirk
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 130
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Tripawd N Calvary's Magic Dragon CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
- Breed: English Setter
- Name: Bull Mtns Set'r Ridge's Eternity
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Rhapsody Dezertfyre Write Ur Stori CGC BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 87
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Hawkwillow Windbourne Signals And Codes
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Irishbrook's Sonoma Archangel Michael Of Serafim
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 177
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris's Kountry Poker Face
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG YK Paris Can Wait CGCA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 86
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS River Ridge's When Dreams Take Flight
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Keadeen's Second Star To The Right
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 131
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Havanese
- Name: GCH Angelheart & Los Feliz As Good As It Gets @ Wysteria
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Karals Last Stand
- Breed: Pug
- Name: CH Pugemon Zhowztopper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Cherokee Legend Roxanne
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Padlock's Reuben Sand
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 168
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Tercan 'N Zandria's Honeytree Heartlight
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Zandria 'N Tercan's Kiss My Freckles
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Squarecoat Royalty On The Move
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Blackhawks 007 Bond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 9
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.