Garden City Kansas Kennel Club Garden City, KS 2019-03-01
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 518
Best In Show
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Elante Eight Second Ride
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffrey R. Lentsch
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Debra Y. Verdon
- Entry: 183
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Pagliacci Kizmar Western Winds R Agust Us MH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jeffrey R. Lentsch
- Entry: 11
- Class: Open Junior
- Name: Sai Jokai
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
- Entry: 183
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Prairie Fire's Old West Peep Show Bayshore
Sporting Group
- Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
- Entry: 79
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Pagliacci Kizmar Western Winds R Agust Us MH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Remington's Borador Baboo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 59
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Leeuwin At Ceottis
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Bonnfel's Day Dream Believer SL
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Harmony N' Sportingfields Kiss and Tell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 131
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Akita
- Name: GCHS Ali'i Ak Tsunami's Copyright
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Galaxy's Beam Me Up
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Adair'N'Hug Surprisingly Tart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 23
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Elante Eight Second Ride
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Enchanted's Pay Up Sucker
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Araluen's Gambler's Delight - Let's Get Lucky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Mirtha Mortera
- Entry: 52
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCH Ashlan's Makes Mouths Happy @ Badgerden
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Mirtha Mortera
- Entry: 71
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: Miniature Poodle
- Name: D'etre Tinman Dal Alegria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 65
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Dancer's Frozen Assets
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Energie's Crown Jewel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Mirtha Mortera
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Vivabossa Jan Lui
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.