McKenzie Cascade Dog Fanciers Albany, OR 2019-02-23
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1562
Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nannette L. Newbury
- Entry: 35
- Class: Open Senior
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen J. Scholz
- Entry: 526
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nannette L. Newbury
- Entry: 35
- Class: Open Intermediate
- Name: Octavia Stensen
- Breed: Norwegian Buhund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen J. Scholz
- Entry: 526
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Bling's Sassy But Classy
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 270
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Rhapsody Dezertfyre Write Ur Stori CGC BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 218
- Breed: Basenji
- Name: CH Khani's Kabar Teazor Aftershock
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sebring Elan Monkey Business
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 281
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Chateaunewf 'N Nakiska's Legend Of The Stones
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Tumbling Dice II
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 136
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Zoolo's Buoy Tender
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 185
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 173
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fabelhaft Robobull Black Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 173
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna CA CGC TKI
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Windrift's Golden Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Astartes The Fender Bassman
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.