Stephenville Kennel Club of Texas Belton, TX 2018-10-19
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 716
Best In Show
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Jill Warren
- Entry: 6
- Class: Open Junior
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rev C R (Rick) Martin
- Entry: 198
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Kalypso Deep Eddy Ruby Red
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Jill Warren
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Ariel Merkle
- Breed: Miniature American Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rev C R (Rick) Martin
- Entry: 198
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Lion Gate's Amazing Grace of Ridgekrest
Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 178
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Pamela S. Lambie
- Entry: 93
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Valentina of Majenkir
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 97
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Shekinah Head & Tail Above The Rest
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Hauer N Luciana's Happily Ever After
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 34
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Tullybloom's Girl On Fire
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Aranisle Star Of San Jacinto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 141
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fueg
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Bolding Sir Lancelot Of Chedon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 81
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Ken's Sparkling Anticipation
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 86
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Karisma's Unforgettable
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Goliath Du Domaine De Vauroux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.