Greater Lafayette Kennel Club Lebanon, IN 2018-09-16
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol C. Sommerfelt
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ted Lee
- Entry: ---
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Willamette's Lookout Catching Fire DM CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol C. Sommerfelt
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ted Lee
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol C. Sommerfelt
- Entry: 84
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Brandilyn's Time Travler
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Grouse Point Rimfire Benchrest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 43
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Kalina Ableaim Hats And Fashions DS SC
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Jaraluv Undercover Knight
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Pun Kotzky I Stole Your Love At Poltava
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 120
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's North By Northwest
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sharon V. Derrick
- Entry: 43
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Crystal Head
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 107
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG H&H Hotrod
- Breed: Havanese
- Name: GCHP That's Pullin' At Your Heart Strings
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 72
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Hillwood Ale Kai Evelene
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Dragon Tales Edward Scissor Hands
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 79
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Fleur De Lis Day By Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 3
- Breed: Barbet
- Name: CH Gingko De Isis Fiona
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.