Berks County Kennel Club, Inc. Macungie, PA 2018-09-16
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1165
Best In Show
- Judge: Douglas Windsor
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
Reserve Best In Show
- Judge: Douglas Windsor
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergrove's The Name Of The Game
Junior Showmanship
- Judge: Micheal Faulkner
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sam Houston McDonald
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Mata Hauri Cinnabon CA BCAT RATO
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Micheal Faulkner
- Entry: 18
- Class: Open Junior
- Name: Charlize Sutton
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Entry: ---
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval Opportunity Knocks
Sporting Group
- Judge: Micheal Faulkner
- Entry: 382
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHP Truly Gotta Have Faith BN JH CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silverhoney's Rocket Red Glare JH CA DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Rita Biddle,Esq
- Entry: 136
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Chesagrey Enigma Variation Ex Lbris
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Nopera's Home James,JC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS County Line's Scotland Yard SC CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Victoria Jordan
- Entry: 215
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jernan's Rudolf Valentino RN CGC TT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Caleb's Starry Knight CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Richard Miller
- Entry: 177
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Lamz A Dance With Dragons
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS SparwynN Invercest Thought Miss Tillie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Thomas Kilcullen
- Entry: 132
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Stuck On You At Edan Hill CGC CGCA CGCU THDN
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Papillon
- Name: GCH InVolo Man In The Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Wendy Schira
- Entry: 256
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Hifi's Krislyn Fiasco ,TKN CA CGC FDC
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Windcrest N Kisadee Here Comes The Son
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Athena
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Thomas Kilcullen
- Entry: 198
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Lachki Dream Out Loud RN
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Image Rockin Eve
- Breed: Bergamasco
- Name: GCHS Whope Dell Albera Silver Pastori
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.