Cedar Rapids Kennel Association, Inc. Amana, IA 2018-09-02
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 889
Best In Show
- Judge: Ms. Mary C Murphy-East
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Mary C Murphy-East
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Ann H Roth
- Entry: 31
- Class: Open Junior
- Name: Izabelle Burg
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Ann H Roth
- Entry: 31
- Class: Open Intermediate
- Name: Bevin Towell
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Ann Ingram
- Entry: 109
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG RouxChien Rock Star Of The Pack JH
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Highfield N' Heywires Best Port In A Storm
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Graushatten N' Nani's Cabaret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Ann Roth
- Entry: 145
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Stackem Up Just Call Me Fred
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH M&M's Big Girls Don't Cry
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alexander Klara Difino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: 122
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
- Breed: Boxer
- Name: GCHG KT's Friendly Persuasion
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Elsuli's Taj Mahal CGC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: Storm Sky's Oh What Did I Say To Sno-Cub
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 58
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Celtic's Big Red Fireball @ Ropen
- Breed: Rat Terrier
- Name: Seegmiller's Make It Look Easy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 113
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smmoth Operator
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Kylins Lexus My Girls Temptation At Sondrarose
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 141
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Gemm's Deuteronmy Is Strong
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Legend's Gone Rogue Pour Me Another
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 165
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHG Broadcreek's Hurricane TT
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sandra Walker
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.